Aktualności
30/12 2019

Imbir

Zdrowe jelita

Kłaczę imbiru jest bogate w związki fenolowe. Przyczyniają się one do złagodzeń podrażnień żołądkowo-jelitowych. Jedzenie rośliny bądź jej rzucie wzmaga wydzielanie śliny oraz żółci, a także spowalnia skurcze żołądka. Usprawnia to proces trawienia i przyspiesza perystaltykę jelit. Naturalny środek uśmierzający bóle miesiączkowe. Często pacjentki przychodząc do gabinetu skarżą się na okropne bóle podczas okresu, tu z pomocą przychodzi imbir. Podczas badań przeprowadzonych na studentkach udowodniono, że spożywanie kapsułek zawierających imbir o masie 500 mg działa znieczulająco podczas początkowych faz miesiączki. Imbirowi przypisuję się w tej sytuacji działania przeciwzapalne. Hamuje on znaczną syntezę prostaglandyn, odpowiadających za stan zapalny i powstawanie bólu.

 

Działanie przeciwmigrenowe

Ten rodzaj bólu spowodowany jest zaburzeniami neurologicznymi. Imbirowi nie tylko przypisuje się tu działanie poprzez gingerol, będący główną substancją czynną rośliny, ale również olejki eteryczne. Przeprowadzono badania wykazujące, że sam zapach imbiru, który jest wykorzystywany w aromaterapii działa kojąco i relaksujące między innymi na bóle głowy, ale również na napięcie mięśni.

 

Walka z rakiem prostaty

Kompleksowe badania wykazały, że kłaczę tytułowej rośliny zaburza progresję cyklu komórkowego komórek raka prostaty. Dzięki swoim związkom zaburza on zdolność namnażania, oraz wywołuje naturalną apoptozę czyli śmierć komórek, w tym przypadku nowotworowych. Co najciekawsze imbir nie

wykazywał szkodliwych oddziaływań na komórki szybko-dzielącego się szpiku kostnego.

 

Przeziębienie

Na miano zabójcy przeziębienia przysłużyły się właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Roślina ta zawiera również substancje działające odkażająco.

 

Gdzie warto dodać imbir?

1. zimowa herbata, z cytryną pomarańczą, goździkami

2. dania kuchni tajskiej

3. wypieki

4. owsianki

5. koktajle

6. smoothie

7. dania jednogarnkowe

 

Imbir – przeciwskazania

Zażywanie imbiru odradza się osobom chorującym na nadciśnienie oraz cukrzycę. Roślina ta może oddziaływać z lekami, które są stosowane w wyżej wymienionych chorobach. Pacjenci zażywający leki przeciw arytmii serca lub środki, które działają na ośrodkowy układ nerwowy powinni zachować ostrożność podczas korzystania z preparatów imbirowych. Zaleca się, aby imbir nie był łączony z niektórymi lekami, na przykład z dimenhydrynatem. Ze względu na swój piekący smak powinien też być unikany przez kobiety, które karmią piersią. Ponieważ imbir bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, z tego względu jego spożywanie odradza się osobom oczekującym na różne zabiegi lub operacje.

 

 

Bibliografia:

1. „Bromatologia i chemia toksyczna” - magazyn 2017 rok.

 

 

 


Opublikował:
Marta Urbańska
Wstecz

Bezglutenowe pyszności dla osób z celiakią.


Odchudzanie w siedzącym trybie życia.


Dieta na poprawę humoru


Sklep online z diatami
Kilka słów o mnie...

Z wykształcenia jestem psychodietetykiem oraz magistrem dietetyki klinicznej. Zamiłowanie do kulinariów i świadomość związków jedzenia ze zdrowiem uzmysłowiły mi, że chcę związać swoje życie zawodowe właśnie z tą dziedziną.
Swoje doświadczenie i wiedzę czerpałam nie tylko od wykładowców akademickich, ale także przy okazji praktyk odbywanych w szpitalach. Uczestniczyłam w szkoleniach na temat zaburzeń odżywiania i kompulsywnego objadania oraz w innych ogólnopolskich konferencjach dietetycznych...

Polub mnie na FaceBook
Instagram
Odwiedź mnie na YouTube