Aktualności
30/12 2019

Aspartam - cała prawda

Kilka lat temu nad aspartamem rozwinęła się burza w związku z podejrzeniem go o rakotwórczość i genotoksyczność. Spowodowana ona była pewnym badaniem, w którym wykazano, że aspartam powodował wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów u myszy. Temu badaniu jak się później okazało towarzyszył szereg błędów m.in. brak dokładnych danych na temat wykorzystywanych zwierząt, podawanie zbyt wysokich dawek, które są zabronione do konsumpcji (użyto nawet 5000mg/kg masy ciała) oraz to, że szczury dożyły naturalnej śmierci co jest niezgodne z wytycznymi do badań na nowotworami. Dlatego prezentuję Wam testy, które są wiarygodne i przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami.

 

1. Testy na zwierzętach

Do tego typu testów wykorzystywane są białe myszy, tak też było i w tym przypadku. W badaniu wzięło udział 60 7-tygodniowych samców myszy. Były one indywidualnie trzymane w plastikowych klatkach w temperaturze pokojowej. Myszom podano wybrane dawki aspartamu było to 0, 500, 1000, 2000 mg aspartamu na kg masy ciała. Zwierzęta obserwowano pod kątem ogólnego stanu zdrowia. Tak hodowano myszy, aż do dnia eutanazji i pobrania szpiku kostnego. Następnie szpik poddano szczegółowym badaniom. Wyniki: u żadnej z mysz nie zaobserwowano nienormalnych objawów klinicznych przy jedzonych dawkach aspartamu. Nie stwierdzono też istotnych różnic wynikających ze zmian w liczbie, wielkości czy kształcie erytrocytów w szpiku kostnym w grupie badanej w porównaniu do grupy kontrolnej.

 

2. Testy na bakteriach

Wyniki badania skomplikowanej odwrotnej mutacji bakteryjnej wykazały, że związek słodzący nie wywołał dodatniej odpowiedzi mutagennej podczas aktywacji metabolicznej.

 

Badania przeprowadzone na dwóch różnych organizmach obrazują fakt, iż aspartam nie wykazuje działa pobudzającego raka mózgu czy glejaka, jak donoszą plotki. Brak wyników dodatnich i potwierdzenia komitetów kontroli wskazują na bezpieczeństwo jego stosowania. Ale czy istnieją efekty uboczne jego przedawkowania i w jakich ilościach jest on bezpieczny (oczywiście nie pod względem genotoksycznym) i czy warto go stosować? O tym poniżej:

 

EFSA przyjęło za dawkę bezpieczną 40 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. (Nie jest ona prawdziwa dla osób z fenyloketonurią). Rozpad aspartamu w jelitach jest bardzo szybki i powstaje: kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol, które w dawce większej niż obecna mogą powodować określone skutki uboczne:

 

1. Fenyloalanina jest to aminokwas, który przy zbyt wysokim poziomie spożycia może zagrażać kobietom w ciąży, w związku ze szkodliwym działaniem na rozwijający się płód, a także osobom chorym na fenyloketonurię.

 

2. Metanol jest powszechnie używany w żywności i powstaje m.in. z owoców

i warzyw. Staje się toksyczny, gdy ekspozycja jest bardzo wysoka. EFSA stwierdziło, że metanol obecny z aspartamu w naszym organizmie stanowi tylko niewielką część całego metanolu pobranego przez człowieka.

 

3.Kwas asparaginowy, w bardzo wysokich ilościach, które rzadko są osiągane może mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy.

 

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne potwierdzają bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych substancji słodzących w produktach żywnościowych. Podkreśla również bardzo istotny fakt gdyż, jedzenie produktów typu light czy zero nie zastąpi nam zbilansowanej diety czy aktywności fizycznej.

 

Podsumowując, według oficjalnych stanowisk spożycie aspartamu w dawkach nieprzekraczających bezpieczną ilość nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworu, jednak musimy pamiętać, że nie można wykonywać testów na organizmie ludzkim, wszystkie testy przeprowadzone dotychczas odbywały się na organizmach zwierzęcych czy bakteryjnych.

 

Produkty typu light czy zero, nie kryją tylko w swoim składzie aspartamu, ale wiele innych substancji słodzących, których działanie nie zostało do końca zbadane i potwierdzone. Pamiętajmy wszystko jedzmy z umiarem i „zdrową głową”.

 

Źródła:

- „Stanowisko Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w sprawie stosowania niskokalorycznych substancji słodzących.”

- "EFSA completes full risk assessment on aspartame and concludes it is safe at current levels of exposure” - dostęp: 16.11.2019 http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/131210

- „Mutagenicity and genotoxicity studies of aspartame”

(autorzy: Akira Otabe, Fumia Ohta, Asuka Takumi, Barry Lynch)

- „Lack of potential carcinogenicity for aspartame – Systematic evaluation and integration of mechanistic data into the totality of the evidence” (autorzy: D.S.Wikoff, D.A.Chappell, S.Fitch, C.L.Doepker, S.J.Borghoff)

 

 

 


Opublikował:
Marta Urbańska
Wstecz

Bezglutenowe pyszności dla osób z celiakią.


Odchudzanie w siedzącym trybie życia.


Dieta na poprawę humoru


Sklep online z diatami
Kilka słów o mnie...

Z wykształcenia jestem psychodietetykiem oraz magistrem dietetyki klinicznej. Zamiłowanie do kulinariów i świadomość związków jedzenia ze zdrowiem uzmysłowiły mi, że chcę związać swoje życie zawodowe właśnie z tą dziedziną.
Swoje doświadczenie i wiedzę czerpałam nie tylko od wykładowców akademickich, ale także przy okazji praktyk odbywanych w szpitalach. Uczestniczyłam w szkoleniach na temat zaburzeń odżywiania i kompulsywnego objadania oraz w innych ogólnopolskich konferencjach dietetycznych...

Polub mnie na FaceBook
Instagram
Odwiedź mnie na YouTube